Jak vybrat svatebního fotografa

a

jak předejít zklamání?

Výběr svatebního fotografa

 • Projeďte portfólio a řiďte se tím, jestli se vám dosavadní fotky líbí. Nespoléhejte na to, že svatebnímu fotografovi oznámíte, že jednoduše chcete hodně barevné fotky, i když on fotí zásadně v tlumených barvách. Nepochodíte. (A pokud ano, utečte, očividně si neváží své práce.)
 • Osobní schůzka je pro svatebního fotografa samozřejmostí. Pokud s ní nesouhlasí, zbystřete. A jestli se vám na předsvatební schůzce nezdá, klidně i po lidské stránce, porozhlédněte se jinde. Svatební fotograf s vámi tráví celičký den, baví se svatebčany, a tak je daleko více důležité, abyste si rozuměli, než když si jdete udělat pár fotek do ateliéru.
 • Dohodněte se na detailech předem - kolik hodin, kolik fotek, v jaké formě a za jak dlouho bude vše hotovo. Ideálně přes mail, ať je vše "černé na obrazovce". Předejdete tak zbytečným nedorozuměním. 
 • Na svatebním fotografovi se šetřit nemá. Na druhou každý má finanční limit nastavený trochu jinak. Výběr je široký. Pokud nechcete investovat vyšší částku, můžete dát šanci třeba začínajícímu fotografovi. Pokud ale máte ale dokonalé svatební fotografie vysněné a nechcete nic riskovat, počítejte s tím, že svatební fotograf kus rozpočtu na svatbu ukousne. 
 • Je správné, že svatební fotograf vám po domluvě vystaví zálohovou fakturu - tím se pojistí nejen on, ale i vy. Pokud si totiž jen plácnete a on vám pak týden před svatbou oznámí, že nedorazí, jste nahraní. 

Jak předejít zklamání

Aneb "proč má ten pár tak super fotky a my ne"? 
Tenhle článek bude možná trochu přímočařejší, než jste zvyklí od svatebních fotografů, co se prezentují tak, že "milují focení svateb a zrovna vaše bude ta úplně nejvíc nejkrásnější!". Na Instagramu, v časopisech, na tumblr, všude jsou nádherné fotky těch do-ko-na-lých svateb. Proto po nich všichni touží, je to stejné jako s fotkama svalovců v posilovnách (kteří předtím ale zažili měsíc podobný očistci a na fotce zatnuli se vší vervou i ty svaly, co běžný člověk nemá, aby sekundu po cvaknutí spouště povolili celý pekáč buchet) nebo geniální kulinářské výtvory, které jsou vyfoceny z úhlu tak, aby nebyl vidět nepořádek ve dřezu, ale jen pečlivě naleštěných 20x20 cm stolu.  

Co se fotografa týká, tak dokonalá svatba (přesněji řečeno taková, co se nejvíc blíží pinterestu) pro něj bude ta, kde budou novomanželé mladí, krásní, v drahém a dokonale padnoucím oblečení, co budou mít 10 hodin navíc na to, aby vyšli na párové focení k útesům u moře při zapadajícím slunci, zatímco jejich mladá krásná rodina bude přihlížet se slzami v očích v ladících pastelových kostýmcích. 
Realita je ale často jiná. Vaše svatba bude nejlepší, ale ne proto, že vypadáte jako modelka z časopisu v šatech za 2 miliony, ale proto, že tam budete mít své blízké (ano, i toho strýčka, co si nikdy nevezme dlouhé kalhoty), protože pořádně oslavíte nadcházející životní kapitolu a bude to všechno hezké přesně tak, jak si přejete a jak jste si to naplánovali. Jednoduše - ani nejlepší fotograf z kulturáku neudělá rustikální stodolu se světýlky a z 15 minut focení na louce nebudou stejné fotky jako na hraně Grand Canyonu. To ale neznamená, že je to špatně ani že fotky nebudou hezké. Naopak, budou nejlepší, protože budou vaše!

Každopádně pár tipů, jak zařídit to, aby byla svatba co nejhezčí v reálu i na fotkách, by se našlo.

 • Pokud to jde, směřujte konání do přírody - obřad v lese je vždy kouzelnější, než na úřadě.
 • Ačkoliv je tak často zvykem, obřad v 10-11 dopoledne vám způsobí nemilé brzké vstávání a citelnou únavu v dobu, kdy se má teprve začít pořádně pařit. Hoďte obřad třeba na 14h, je to víc na pohodu. Na fotkách chcete být svěží, ne naopak. 
 • Nezabalte venkovní oslavu předem kvůli možnosti zlého počasí - párty stany jsou boží alternativa
 • Jestli se vám varianta párového focení v den svatby nezdá, poblíž není žádné hezké místo nebo nechcete odcházet v průběhu zábavy, zkuste se domluvit s fotografem na párovém svatebním focení klidně v jiný den - žádný stres, daleko příjemnější časové možnosti a klidně si můžete najít čas i na tu "pinterestovou fotku" ve svatebních šatech na vrcholku hory... Takhle se tyhle fotky totiž dělají, nikdo ze své svatby neodejde zdolávat Yosemity, prostě další víkend nahodí šaty, natočí vlasy a jdou. Nebo vemte fotografa na líbánky s sebou a mějte ty nejvíc boží fotky z nejkrásnějších míst (jo, za to fakt lobuju)!
 • Nechte si poradit a směřujte focení v podvečer, kýč zapadajícího sluníčka není nutně potřeba, ale polední slunce radost fotografům nedělá.
 • Hlavně si to zatraceně celé užijte, je to (v lepším případě) jen jednou za život. 


  Klára
Using Format